Wybierz akwen
Region
Data startu
Długość rejsu
Wiek jednostki
od 0 do10 lat
Długość jednostki
od 2 do 10 ft
od 2 do 10 m
Liczba koi
od 2 do 10
Liczba kabin
od 2 do 10
Liczba toalet
od 2 do 10
Typ jednostki
Dowolny
Model jednostki
Cena w EUR

Nowa Zelandia - czarter jachtów, przewodnik, opisy, trasy, zdjęcia

Czartery jachtów Nowa Zelandia Nowa Zelandia Nowa Zelandia jest krajem, który od dawna urzeka swoim pięknem. Urzekła tez Petera Jacksona, który tutejsze krajobrazy postanowił zrobić tłem dla kolejnych ekranizacji "Władcy Pierścieni" czy "Hobbita". Nowa Zelandia to bogata tradycja rdzennych mieszkańców - Maorysów i fantastyczne krajobrazy - wiecznie zielone lasy podzwrotnikowe, pasma górskie, gorące źródła, lśniące zatoki, setki przybrzeżnych wysp i wysepek.

Tutaj sprawdzisz oferty czarteru jachtu w kraju: Nowa Zelandia »

W lokalnym języku maoryskim Nowa Zelandia nazywa się Aotearoa co oznacza "kraj długiej, białej chmury". Nowa Zelandia to państwo wyspiarskie w południowo-zachodniej części Oceanu Spokojnego, około 1600 km od Australii, ze stolicą w Wellington. Tworzą je dwie główne wyspy oddzielone Cieśniną Cook'a: Północna i Południowa, oraz mniejsze wysepki: Stewart Island, Chatham Islands, Great Barrier Island, Cambell Island, Antipodes Island, Kermadec Islands, a także terytoria zamorskie w Oceanii: Tokelau, Niue oraz Wyspy Cooka.


Kraj charakteryzuje się bardzo zróżnicowanymi i spektakularnymi krajobrazami. Znajdziemy tu rozległe łańcuchy górskie w Alpach Południowych (większe niż francuskie, austriackie i szwajcarskie Alpy razem), fiordy, lodowce, regiony wulkaniczne, gejzery, jeziora, równiny, ogromne obszary trawiaste i buszowate, subtropikalne lasy. Najwyższy szczyt to Góra Cooka (3754 m n.p.m.).

Duża rozciągłość południkowa Nowej Zelandii oznacza spore różnice klimatyczne: od podzwrotnikowego na krańcu północnym (klimat określany jako śródziemnomorski, z krótką łagodną zimą i długim latem) do umiarkowanego w regionach południowych (zimą od czasu do czasu zdarza się mróz, a roczne wahania temperatur wynoszą kilka stopni). Wyspy leżą w strefie klimatu morskiego, co oznacza, że zmiany pogody bywają tutaj zdumiewająco gwałtowne i trzeba być przygotowanym na cztery pory roku w ciągu jednego dnia. Dlatego oprócz szalika i przeciwdeszczowej kurtki zawsze warto mieć ze soba okulary przeciwsłoneczne i krem z filtrem.

Główny sezon turystyczny w Nowej Zelandii przypada na okres od listopada do marca. Najcieplejsze miesiące to grudzień, styczeń i luty, a najzimniejsze - czerwiec, lipiec i sierpień. Najlepiej planować rejs, gdy minie styczeń, ponieważ pogoda pod koniec lata i jesienią jest mniej kapryśna niż wiosną, a poza tym od 20 grudnia do końca stycznia trwają szkolne wakacje.

Dzięki setkom przybrzeżnych wysp, które otaczają Nową Zelandię, obszar ten stał się bezpiecznym schronieniem dla wielu gatunków zwierząt. Warto zobaczyć gołębie grzywacze, papugi leśne (kaki), wieloryby, delfiny, foki, pingwiny żółtookie i czubate, czy wreszcie słynnego ptaka kiwi - symbol kraju (rodowitego Nowozelandczyka nazywa się właśnie "Kiwi").Jednak najliczniej reprezentowanym zwierzęciem jest tu chyba...owca. W kraju tym jest ponad 47 milionów owiec, co daje średnio około 12 sztuk na osobę.

Doskonale przygotowana flota jachtów, niezliczona ilość ciekawych miejsc oraz bogata oferta baz czarterowych uatrakcyjni czas spędzony pod żaglami. Rejsy rozpoczynamy z Auckland.



Porty / Mariny

Auckland - czyli Miasto Żagli, to największe miasto w Nowej Zelandii, położone w północno zachodniej części Wyspy Północnej, na wąskim przesmyku Tamaki. Maoryska nazwa Auckland - Tamaki Makau Rau - oznacza "oblubienicę tysiąca kochanków". Od wschodu miasto oblewają wody zatok Hauraki i Waitemata, a od zachodu - Morza Tasmana i zatoki Manukau. Jest to główny ośrodek kulturalny, gospodarczy i naukowy Nowej Zelandii. Znajduje się tu największy port morski w kraju, uniwersytet i politechnika. Do najciekawszych miejsc można zaliczyć starówkę z XIX wieku, zoo, Dom Tropikalnych Motyli, Park Rzeźb w zatoce Connell’a, muzeum sztuki maoryskiej, muzeum transportu i technologii, a także Auckland War Memorial Museum. Centrum miasta to głównie ruchliwe nabrzeże pomiędzy dwoma portami, pełne atrakcyjnych przystani i czekających na gości kawiarń. Na żeglarzy czekają trzy porty, lśniąca zatoka Hauraki (Hauraki Gulf) i ponad 50 wysepek.

Auckland znane też jest z doskonałych win - w mieście znajduje się ponad 80 winiarni. Najbardziej znane marki to: Kumeu River, Stonyridge i Matua Valley. Warto również skorzystać z bogatej oferty owoców morza tutejszych restauracji.


Opua - leży w północnej części Północnej Wyspy Nowej Zelandii, w bardzo popularnym regionie zwanym Zatoką Wysp, który jest jednym z najpopularniejszych morskich parków. Główny port to idealne miejsce do zacumowania, zaś okoliczne 144 wyspy to wymarzony teren do żeglowania i łowienia ryb (coroczne międzynarodowe zawody). Częstym widokiem są pływające delfiny oraz wieloryby. Przystań Opua posiada 235 miejsc, wyposażonych w liny cumownicze, wodę i prąd.

 

 

 

 

 

 
Wellington - stolica Nowej Zelandii jest niewielkim miastem, lecz urzeka kosmopolitycznym charakterem. Nadmorskie położenie, z jednej strony otwarte na wspaniałą zatokę, a z drugiej wtulone w strome, porośnięte lasem wzgórza, pełne gwaru kawiarnie, kafejki i dobre restauracje to główne walory tego miejsca. Przebudowane śródmieście i nabrzeże oraz liczne imprezy artystyczne i kulturalne wpływają na tętniącą życiem atmosferę, co gruntuje sławę miasta jako kulturalnej stolicy Nowej Zelandii. Wśród miejsc wartych odwiedzenia należy wymienić muzeum narodowe Te Papa i zespół budynków Parlamentu. Wellington pełni także funkcję bramy do atrakcji Cieśniny Cooka i malowniczych zakątków Marlborough Sounds.

 
Dunedin - to stara gaelicka nazwa Edynburga, ale - z wyjątkiem nazw ulic i oryginalnej architektury - ma niewiele wspólnego ze stolicą Szkocji, chociaż to jedyne miejsce w Nowej Zelandii ze sklepem sprzedającym szkockie spódnice (kilt) oraz własną whisky. Miasto położone pomiędzy łagodnie sfalowanymi wzgórzami, a poszarpanym brzegiem morza. Do najciekawszych zabytków należy naturalny amfiteatr, obejmujący ramionami zatokę oraz oryginalna wiktoriańska architektura.



Ciekawostki i porady

 

  • Na rejs do Nowej Zelandii najszybciej i najwygodniej dostać się samolotem. Głównym portem lotniczym państwa jest Auckland International Airport (http://www.auckland-airport.co.nz/) w Mangere, 24km na południowy zachód od centrum Auckland. W dużych miastach oraz w rejonach turystycznych dostępne są także helikoptery. Służymy pomocą przy organizowaniu przelotów do/z miejsca docelowego czarteru.
     
  • Nowa Zelandia ma najwięcej na świecie pól golfowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca, czyli ponad 400 na 3,7 mln ludzi
     
  • Nowa Zelandia, jako pierwsza na świecie dopuściła kobiety do wyborów parlamentarnych - w 1893 roku.
     
  • Pingwinów żółtookich najlepiej wypatrywać na półwyspie Otago, a czubatych pingwinów z Fiordlandu - w Milford Sound. Na Kapiti zobaczymy gołębie grzywacze i ruchliwe kaki (papugi leśne). Wieloryby najlepiej obserwować w Kaikoura, na wschodnim wybrzeżu Wyspy Południowej. Przez cały rok kręci się tam mnóstwo kaszalotów, polujących na ogromne kałamarnice w głębokich podwodnych wąwozach przy brzegu. Delfiny często pływają dużymi stadami w zatokach wokół Kaikoura, a na pewno można je spotkać w Bay of Islands. Najmniejszy gatunek delfinów (Delfiny Hektora) występujący wyłącznie w wodach Nowej Zelandii, stale odwiedza w lecie zatokę Akaroa, aby urodzić tu młode.
     
  • Nowa Zelandia to barwna mieszanina kultur. Do najciekawszych wydarzeń kulturalno-rozrywkowych można zaliczyć:
    > Luty (6) - Waitangi Day, święto narodowe upamiętniające porozumienie pomiędzy 500 przywódcami maoryskich plemion, a reprezentacją brytyjskiej korony.
    > marzec - doroczny Wildfoods Festival (festiwal żywności z buszu) w Hokitika to kulinarny odpowiednik skoku na bungy. Co roku w marcowy weekend tłum ryzykantów raczy się takimi specjałami jak: pieczone larwy, ślimaki morskie, czy robaki zapiekane w cieście.

     

 

Najnowsze porady żeglarskie Charter Navigatora

Jedzenie na jachcie - co jeść podczas rejsu?

Głodny żeglarz to kiepski żeglarz – i dlatego właśnie kuk jest dla załogi równie ważny jak kapitan (ale nie mówcie mu o tym). A zatem - jak powinna być zorganizowana kuchnia na jachcie? Jakie jedzenie warto zabrać w rejs, by się nie zepsuło, a przy tym było smaczne, zdrowe i...

Zwrot jachtu po czarterze - procedura zdania jachtu „check-out

Nawet najwytrwalszy wilk morski musi kiedyś zejść na ląd i wrócić do domu – a to zwykle oznacza konieczność zwrotu jachtu armatorowi oraz zmierzenie się z procedurą „check-out”. Co zrobić, by przebiegła ona bezboleśnie, a co najważniejsze — bezkosztowo? Na jakie elementy...

Raty za czarter – jak je rozłożyć?

Zwyczajem jest, że płatności za czarter jachtu podzielone są na raty. Nie jest jednak powiedziane, jaki ma być ich rozkład: 50 na 50? 30 na 70? A co, jeśli ktoś nalega, by od razu zapłacić mu całość, oferując w zamian atrakcyjne upusty? Która z opcji jest najlepsza dla...

Najpiękniejsze porty w Chorwacji - przewodnik po najlepszych marinach

Wybierasz się w rejs i chcesz poznać najpiękniejsze miejsca w Chorwacji? W takim razie jesteś w odpowiednim miejscu! W poniższym kompendium wiedzy znajdziesz sprawdzone informacje na temat portów, wysp i innych atrakcji nad Adriatykiem. Dowiesz się też, jakie są zalety postoju w...

Czarteru jachtu dla rodzin z dziećmi - porady i wskazówki

Zastanawiasz się, czy żeglowanie z dziećmi to na pewno dobry pomysł? Chcesz wiedzieć, czy rejsy rodzinne bardzo różnią się od tych organizowanych wyłącznie z dorosłymi? Jeśli zmagasz się z tego rodzaju wątpliwościami, przeczytaj poniższy artykuł. Zawiera on wiele praktycznych...

Luksusowe jachty na wynajem - ile to kosztuje i gdzie szukać?

Podobają Ci się jachty luksusowe? Chcesz dowiedzieć się więcej na temat ich wyposażenia, parametrów oraz możliwości, jakie oferują? A może zastanawiasz się, czy taka ekstrawagancja, jak wynajem luksusowych jachtów, pozostaje w zasięgu Twoich możliwości finansowych? Jeśli chcesz...

NASZE MARKI