Kryteria wyszukiwania

2 lata lub mniej
3 - 4 lata
5 - 6 lat
7 - 8 lat
9 - 10 lat
więcej niż 10 lat
mniej niż 10 m
10 - 12 m
13 - 15 m
16 - 18 m
więcej niż 18 m
4 koje lub mniej
5 - 6
7 - 8
9 - 10
11 lub więcej koi
1 kabina
2 kabiny
3 kabiny
4 kabiny
5 kabin
6 lub więcej kabin
1 toaleta
2 toalety
3 toalety
4 toalety
5 lub więcej toalet
jacht żaglowy
jacht luksusowy
katamaran
jacht motorowy
barka
guleta
ubezpieczenie kaucji
tylko on-line
tylko promocje

Hongkong - czarter jachtów, przewodnik, opisy, trasy, zdjęcia

Czartery jachtów Hongkong Hongkong: jeden z najgęściej zaludnionych rejonów na planecie, a jednocześnie miejsce pełne parków, zieleni i dzikiej przyrody. Najbardziej pionowe miasto świata, mieszczące 1/3 najwyższych budynków świata, a zarazem świat, gdzie wciąż kwitnie lokalny folklor, a pradawne wierzenia Wschodu mają się doskonale.

Jak się tam dostać

Do Honkongu najlepiej dostać się drogą powietrzną. Tutejsze lotnisko obsługuje wiele linii lotniczych, w tym kilka z Europy - np. Air France z Paryża, Lufthansa z Frankfurtu czy Cathay Pacific z Paryża, Amsterdamu czy Frankfurtu.

 

Klimat

Klimat Hongkongu jest, hmmm, interesujący; generalnie zalicza się go do zwrotnikowego i monsunowego, co w praktyce oznacza, że zimą jest zimno i sucho, zaś latem - gorąco i wilgotno.

Najlepszą porą na zwiedzanie tych rejonów jest zatem jesień, kiedy jest słonecznie, a jednocześnie dość ciepło i sucho. Jako dodatkowa atrakcja, okazjonalnie występują tam tajfuny.

 

Porady praktyczne

Hongkong oficjalnie uznawany jest za specjalny region administracyjny ChRL. Zlokalizowany jest na wschodnim wybrzeżu Chin, nad Morzem Południowochińskim. Do Hongkongu zalicza się Półwysep Koulun oraz przeszło 200 wysp, m. in. Lantau, Nanya Dao oraz wyspa Hongkong, oddzielona od półwyspu cieśniną mieszczącą Port Wiktorii, stanowiący jeden z najgłębszych portów na świecie.

Kiedy przybywamy do Hongkongu, musimy posiadać paszport ważny przynajmniej przez miesiąc od deklarowanej daty wyjazdu. Jeśli natomiast przejeżdżamy przez Hongkong tranzytem udając się np. do Tajwanu lub na Filipiny, okres ważności paszportu powinien wynosić minimum 6 miesięcy.

Co ciekawe, przejazd z Hongkongu do Chin traktowany jest, jak wyjazd za granicę i wymaga posiadania specjalnej wizy. Za odpowiednią opłatą można ją wyrobić w Hongkongu (w Wan Chai, China Resources Building) lub na granicy.

Mieszkańcy Hongkongu, jak na ludzi Wschodu przystało, bardzo cenią sobie porządek oraz środowisko; za rzucenie papierka na ulicę oraz za palenie w miejscach niedozwolonych (np. we wszelkich lokalach gastronomicznych) możemy zostać ukarani wysoką grzywną, a nawet… aresztem.

Hongkong jest też sporym wyzwaniem dla kierowców: po pierwsze, obowiązuje tam ruch lewostronny, a po drugie lokalna policja nie honoruje prawa jazdy ani polskiego, ani nawet międzynarodowego. Na pocieszenie warto dodać, że cały region jest doskonale rozwiniętą sieć komunikacji publicznej, więc przemieszczanie się metrem, tramwajami, autobusami, czy nawet promami nie stanowi szczególnego wyzwania. Należy natomiast zachować czujność podczas jazdy taksówkami - co prawda są one relatywnie tanie, ale za przejazdy tunelami czy autostradami pobierane są dodatkowe opłaty. Warto też pamiętać, że taksówkarz policzy nam za każdą sztukę bagażu, jaką umieścimy w bagażniku.

Przybywając do Hongkongu, warto wykupić specjalną kartę Octopus: jest to prepaidowa karta zbliżeniowa, którą zapłacimy w sieciówkach, niektórych restauracjach i barach, jednak przydaje się ona przede wszystkim podczas poruszania się transportem publicznym. Kartę możemy wyrobić i zasilać na wszystkich stacjach metra oraz w niektórych punktach handlowych.

 

Porty/mariny

W części kontynentalnej na uwagę zasługuje port Heba Heaven, skąd najczęściej odbywa się czarter jachtów oraz położony po przeciwnej stronie zatoki Royal Hong Kong Yacht Club Shelter Cove.

Nieco bardziej na południ zlokalizowany jest kolejny port, Club Marina Cove. Ciekawą, choć niespecjalnie tanią opcją, jest także The Clearwater Bay Golf & Country Club.

W części wyspiarskiej warto zatrzymać się w Aberdeen Harbour zlokalizowanym w południowozachodniej części wyspy Honkgong. Inne opcje to Royal Hong Kong Yacht Club w okolicy Vioctoria Park, w północnej części wyspy Hongkong oraz Royal Hong Kong Yacht Club - Middle Island, położony dokładnie po przeciwnej stronie wyspy (na południu).

Imprezy lokalne/festyny

Rokrocznie w Hongkongu odbywają liczne święta oraz festiwale, więc nawet przybywając tam „w ciemno”, mamy spora szansę natknąć się na jakąś fetę. Co więcej, w Hongkongu dniami wolnymi od pracy są święta związane z najrozmaitszymi religiami - od buddyzmu (co jest dość oczywiste) aż po chrześcijaństwo. Kalendarz lokalnych świąt prezentuje się następująco:

  • Chiński nowy Rok, przypadający pomiędzy styczniem a lutym
  • Wielkanoc i Poniedziałek Wielkanocny (święta ruchome)
  • Dzień Zamiatania Grobów, czyli Festiwal Ching Ming - święto ruchome buddyzmu, przypadające wiosną
  • Święto Pracy - 1 maja
  • Hofex Asia - świecki dzień wolny od pracy
  • Dzień Matki - 13 maja
  • Urodziny Buddy - 22 maja
  • Qingmingjie , czyli Święto Duchów obchodzone w końcu drugiego lub na początku trzeciego miesiąca chińskiego kalendarza (należy sprawdzać go na bieżąco, ponieważ zdarza się, że miewa nawet 13 miesięcy)
  • Święto Środka Jesieni obchodzone piętnastego dnia ósmego miesiąca chińskiego kalendarza

 

Topowe atrakcje

Hongkong stanowi swoisty pomost pomiędzy światem Wschodu i Zachodu, i już ten fakt sprawia, że jest to miejsce ze wszech miar niezwykłe i warte odwiedzenia. Nic zatem dziwnego, że jest on prawdziwą mekką turystów, którzy poza licznymi atrakcjami, znajdują tu szereg sklepów wolnocłowych.

Lokalną ciekawostką, doskonale ukazującą oryginalny sposób myślenia mieszkańców Hongkongu, jest budynek Bank of China Tower, zaprojektowany przez I. M. Pei. Mimo, iż jest to jeden z najbardziej nowoczesnych, najwyższych, a zarazem najbardziej rozpoznawalnych budynków świata, wieżowiec nie spotkał się z pozytywnym przyjęciem, ponieważ mieszkańcy Hongkongu uznali, iż… nie spełnia on zasad feng shui, bo ma zbyt ostre kąty.

Odwiedzając Hongkong, warto zobaczyć półwysep Kowloon z lokalną Aleją Gwiazd.  Niewątpliwą atrakcją jest też Świątynia Dziesięciu Tysięcy Buddów oraz Sik Sik Yuen Wong Tai Sin – świątynia taoistyczna poświęcona bogu Wong, która stała się miejscem kultu trzech wyznań: taoizmu, buddyzmu i konfucjanizmu, a przy okazji załapali się również wyznawcy numerologii, wyznawcy kilku lokalnych wierzeń oraz liczni wróżbici, mający swoje gabinety w bezpośrednim sąsiedztwie świątyni.

Warte odwiedzenia jest także Wzgórze Wiktorii na wyspie Hong Kong ze wspaniałą panoramą miasta oraz Świątynią Man Mo wzniesioną na cześć bogom: literatury - Man i wojny - Mo.

Oprócz tego, warto odwiedzić też Soho – barwną dzielnicę ciągnącą się wzdłuż najdłuższych na świecie ruchomych schodów, które rano zwożą do pracy mieszkańców wzgórz, by popołudniu jechać już wyłącznie w górę. W zatoce po drugiej stronie wzgórz wyspy znajduje się miła wioska Stanley, gdzie można odpocząć od zgiełku miasta.  Lubiący aktywność fizyczna na pewno z chęcią zapoznają się z 50 kilometrową trasą trekkingowi, która biegnie przez 5 parków krajobrazowych.

Warto również odwiedzić wyspę Lantau, gdzie znajduje się Wielki Budda - największy na świecie posąg Buddy stojący na świeżym powietrzu  (34 metry wysokości i waży ponad 250 ton).

Warta odwiedzin jest też wioska rybacka Tai O –  zbudowana na palach i przepleciona siatką wodnych kanałów, którymi suną łodzie. Przy odrobinie szczęścia można zobaczyć różowe delfiny żyjące w zatoce. Sama wioska to chiński folklor w niezaburzonej postaci- niezwykły kontrast z nowoczesnym miastem. W kartach lokalnych restauracji ryby i owoce morza niemal prosto z wody.